Soru: İnternet sitesine müstehcen içerik yüklemek suç mudur ? Bu müstehcen görüntülerin bilgisayara indirilmesi suç oluştur mu ?

Cevap: Müstehcenlik suçu Türk Ceza Kanunu’nun 226. maddesinde düzenlemiştir. Bu suçu iki farklı şekilde incelenemek gerekir. Birinicisi çocuğa ait müstehcen görüntüler, ikincisi ise yetişkinlere ait müstehcen görüntülerdir. Çocukların kullandığı her türlü müstehcen içeriğin sergileyen, bulunduran, satan, kiralayan, dağıtan, reklamını yapan kişiler bu madde kapmasımda cezalandırılır. Bu suçun cezası ay ile 2 yıl arasındadır. Yetişkinlere ait olan müstehcen görüntülerin, yazı veya sözlerin, basın ve yayın yoluyla yayınlanması veya yayınlanmasına aracılık eden kişi ise 3 yıl kadar hapis cezası ile yargılanır.

Bu açıklamalar ışığında internet sitelerinde müstehcen görüntünün bulundurulması bu suçın işlenmesi için yeterlidir. Fakat hangi içeriklerin müstehcen kabul edileceği konusunda net bir kriter mevcut değildir. Yargıtay ve doktrin bu ayrımı tam olarak yapamamaktadır. Genel olarak toplum ar ve haya duygularını incetecek nitelikteki görüntüler müstehcen sayılmaktadır. Fakat bu ktirer kişiden kişiye değişebildiği için mahkemeler tarafından farklı kararlar verilebilmektedir. Bu nedenle müstehcenlik suçundan yargılanan kişilerin iyi bir bilişim avukatından yardım almaları gereklidir. Zira bilişim suçları ile uğraşan avukatlar bu konuda yeterli tecrübeye sahip olduğundan mahkemeyi bu konuda yönlendirebilmekte ve adaletin tecelli etmesine katkı sağlamaktadırlar. Eğer iyi bir bilişim suçları avukatından yardım almazsanız mahkemeler dosyaları bilirkişilere göndermekte ve bilirkişinin müstehcen içerik konusundaki tespitine göre karar verebilmektedir. Özellikler Ankara Mahkemelerinde işleyiş bu şekildedir.

Müstehcen görütülerin bilgisayarda bulundurulması suç değildir. Bu konuda bir düzenleme bulunmamaktadır. Müstehcen içerik yayınlanmadığı sürece suç oluşturmaz. Fakat söz konusu müstehcen içerikler doğal olmayan yoldan cinsel ilişki veya hayvanlarla cinsel ilişkilere ilişkin görüntüler barısındırıyorsa bu durumda suç oluşturur. Bu konuda ayrıntılı bilgiye almak için iyi bir bilişim avukatından yardım almanızı öneririm.

müstehcen içerik

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.