Soru: E-mail veya facebook şifresi kırmak suç mudur ?

Cevap: E-mail veya facebook kişilerin özel hayatına ilişkin bir çok bilginin yer aldığı, kişisel verilerin saklandığı yerlerdir. Bu nedenle hukuki bir koruma altında bulunması gereklidir. Ayrıca e-mail kayıtları şirket sırlarının veya şirkete ilişikin bir çok bilginin de yer aldığı düşünüldüğünde bu konunun aslında ne kadar da önemli olduğu görülecektir.

Bilişim sistemlerine hukuka aykırı olaran girmek ve orda kalmaya devam etmek Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesine göre suçtur. Bu suçun cezası bir yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır. Bu suç işlendiği sırada sistemde yer alan veriler yok olur veya değişirse suçun cezası iki yıla kadar çıkabilmektedir.  Yani bir kişinin e-mail adresine veya facebook hesabına şifresinin kırarak girmek suç oluşturmaktadır. İnsanlar bunun bir suç olduğunu bilmedikleri için bu konuda çok rahat hareket edebilmektedir. Fakat suçun mağrudu olan kişi bu kişilerde şikayetçi olursa söz konusu fiili gerçekleştiren kişiler cezalandırılacaktır. Eğer e-mail adresinde veya facebook hesabına girme sırasında veriler yok olursa verilecek ceza daha yüksek olacaktır.

Bu suçu işleyen kişilerin tespit edilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Zira facebook firmasının merkezi yurtdışında olduğu için IP bilgisi paylaşmamaktadır. Bu durumda da faile ulaşmak oldukça zordur. Fakat Microsoft firmasına ait e-maillere ilişkin IP bilgisine ulaşmak mümküdür. Zira Microsoft firmasının ülkemizde temsilciliği bulunmaktadır. Bunun gibi Türkiye’de temsilciliği olan e-mail firmaları kullanıcıların IP bilgilerini paylaşabilmektedir. Eğer şifre kıran kişinin IP bilgisine ulaşılamaz ise bu durumda savcılığa mutlaka bir şüpheli ismi vermek gereklidir. Savcılık bu şüphelinin bilgisayarlarına el koyarak söz konusu suçun işlenip işlenmediğine ilişkin delil toplayabilir. Eğer IP bilgisine ulaşılmaz ve savcılığıa şüpheli ismi verilmezse bu durumda savcılık söz konusu faile ulaşamayacağı için takipsizlik kararı verecektir. Bu konularda hak kaybına uğramamak için iyi bir bilişim avukatından yardım alınmalıdır.

e-mail veya facebook şifresi kırma