Soru: İnternet üzerinden dolandırıldım ne yapabilirim?

Cevap: İnternet kullanımın artmasına bağlı olarak insanların alışveriş kültürü de değişikliğe uğramıştır. Artık bir çok kişi internet üzerinden alışveriş yapmaya başlamıştır. Bu alışverişlerin bir kısmı direk olarak internet üzerinde ki mağazadan alınırken bir kısmı da internet üzerinden alıcı ve satıcıyı buluşturarak satım sözleşmesinin kurulmasına aracılık şekilde gerçekleşmektedir. Bu kapsamda özellikli ilan siteleri üzerinden ev ve araba satışına aracılık edilmekte olduğundan çok ciddi miktarda tutarlarda paralar söz konusu olabilmektedir.

İnternetin bu kadar yaygın olması dolandırıcılarında bu alana yönelmesine sebep olmuştur. Bir çok dolandırıcı internet üzerinden suç işlemeye başlamıştır. Bu nedenle bir çok kişi internet üzerinden yaptığı alışveriş sonucunda dolandırıcılık suçunun mağduru olmaktadır.

Türk Ceza Kanunu’nu 157. maddesinde dolandırıcılık suçu düzenlenmiştir. Bu suçun cezası bir yıl ile beş yıl arasındadır. Fakat dolandırıcılık suçunun internet üzerinden işlenmesi durumunda nitelikli dolandırıcılık söz konusu olacağından Türk Ceza Kanunu’nun 158/1-f maddesinde düzenlenen bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması yoluyla dolandırıcılık suçu söz konusu olacaktır. Bu suçun cezası ise iki ile yedi yıl arasındadır. Bu suçun yargılaması Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılmaktadır.

Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması yoluyla dolandırıcılık suçuna maruz kalan mağdurlar öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. Suç duyurusunda bulunurken yapılan alışverişe ilişkin faturalar, ödemeye ilişkin belgeler, hangi internet sitesi üzerinden alışveriş yapıldığı gibi hususlar ayrıntılı şekilde yazılmalıdır. Savcılık gerekli araştırmaları yaparak suç işleyen kişilere ulaşmaya çalışacaktır. Suçlulara ulaşmada bazı zorluklarla karşılaşıldığı için mağdurların iyi bir bilişim avukatından yardım almaları faydalı olacaktır. Zira bilişim hukuku ve bilişim suçlarıyla ilgilenen avukatlar bu konuda tecrübeli olduklarından müvekkilleri iyi bir şekilde yönlendirirler ve faillere ulaşmayı kolaylaştırırlar.

internet üzerinden dolandırıcılık1

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.