Soru: İnternet üzerinden dolandırıldım ne yapabilirim?

Cevap: İnternet kullanımın artmasına bağlı olarak insanların alışveriş kültürü de değişikliğe uğramıştır. Artık bir çok kişi internet üzerinden alışveriş yapmaya başlamıştır. Bu alışverişlerin bir kısmı direk olarak internet üzerinde ki mağazadan alınırken bir kısmı da internet üzerinden alıcı ve satıcıyı buluşturarak satım sözleşmesinin kurulmasına aracılık şekilde gerçekleşmektedir. Bu kapsamda özellikli ilan siteleri üzerinden ev ve araba satışına aracılık edilmekte olduğundan çok ciddi miktarda tutarlarda paralar söz konusu olabilmektedir.

İnternetin bu kadar yaygın olması dolandırıcılarında bu alana yönelmesine sebep olmuştur. Bir çok dolandırıcı internet üzerinden suç işlemeye başlamıştır. Bu nedenle bir çok kişi internet üzerinden yaptığı alışveriş sonucunda dolandırıcılık suçunun mağduru olmaktadır.

Türk Ceza Kanunu’nu 157. maddesinde dolandırıcılık suçu düzenlenmiştir. Bu suçun cezası bir yıl ile beş yıl arasındadır. Fakat dolandırıcılık suçunun internet üzerinden işlenmesi durumunda nitelikli dolandırıcılık söz konusu olacağından Türk Ceza Kanunu’nun 158/1-f maddesinde düzenlenen bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması yoluyla dolandırıcılık suçu söz konusu olacaktır. Bu suçun cezası ise iki ile yedi yıl arasındadır. Bu suçun yargılaması Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılmaktadır.

Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması yoluyla dolandırıcılık suçuna maruz kalan mağdurlar öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunmalıdır. Suç duyurusunda bulunurken yapılan alışverişe ilişkin faturalar, ödemeye ilişkin belgeler, hangi internet sitesi üzerinden alışveriş yapıldığı gibi hususlar ayrıntılı şekilde yazılmalıdır. Savcılık gerekli araştırmaları yaparak suç işleyen kişilere ulaşmaya çalışacaktır. Suçlulara ulaşmada bazı zorluklarla karşılaşıldığı için mağdurların iyi bir bilişim avukatından yardım almaları faydalı olacaktır. Zira bilişim hukuku ve bilişim suçlarıyla ilgilenen avukatlar bu konuda tecrübeli olduklarından müvekkilleri iyi bir şekilde yönlendirirler ve faillere ulaşmayı kolaylaştırırlar.

internet üzerinden dolandırıcılık1