Soru: Bilişim Suçları Nelerdir?

Cevap:Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak internet kullanımı hızla artmaktadır. İnternet kullanımında ki bu  artış suçluların da dikkatini çekmektedir. Suçları sanal ortamı bir suç aracı haline getirmektedirler. İlerleyen zamanlarda da sanal ortamda işlenen suçların bir hayli artacağını öngörmek mümkündür. Bilişim suçları, bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçlardır. Bu suçların bir kısmı TCK’da bilişim suçu olarak düzenlenmiştir. Örneğin ; site hekleme, şifre kırma, msn şifresi kırma, mail şifresi kırma, facebook şifresi kırma, internet sitesine saldırı yapılması, internet sitesinin çalışmasını engellenmesi.  Diğer bir kısmı ise bilişim sistemleri aracıyla işlenebilen normal suçlardır. Örneğin hakaret suçunun internet üzerinden işlenmesi (facebook veya twtitter üzerinden hakaret), hırsızlık veya dolandırıcılık suçunun bilişim sistemleri aracılığıyla işlenmesi, özel hayatın gizliği, kişisel verilerin internet üzerinden paylaşılması, internet üzerinde fuhuşa aracılık edilmesi, müstehcen görüntülerin internet üzerinden yayınlanması, internet üzerinden Cumhurbaşkanına hakaret.

Bilişim suçları yapısı gereği diğer suç tiplerinden ayrılmaktadır. Zira bilişim suçları uzmanlık ve teknik bilgi gerektiren bir alandır. Bu anlamda soruşturulması ve kovuşturulması özel usullere tabidir. Bu anlamda bilişim suçlarını konusunda sanıkları savunacak avukatlarında bu konuda bilgili olması gerekmektedir. Zira her avukat bilişim suçları avukatı olamaz. Ankara’da bu bilişim alanında çalışan bilişim suçu avukatı bulmak kolaydır. Fakat küçük şehirlerde bilişimle ilgili avukat bulmak çok kolay olmayabilir. Bilişim hukuku konusunda hakimlerin ve savcıların yeterli bilgiye sahip olmadığı düşünüldüğünde iyi bir bilişim avukatından yardım almanın gerekli olduğu görülecektir.

Bu tür suçların soruşturulması aşamasında en önemli delil, kullanılmış olan bilgisayar ve diğer iletişim araçlarıdır. Zira söz konusu cihazların geçmiş kayıtlarına ulaşmak mümkündür. Eğer şüpheliler söz konusu cihazların sabit bellekleri yok etmişlerse bu durumda cihazın geçmişine ulaşmak mümkün olmayacak ve suç ispatlanamayacaktır. Bu sebeple evdeki bilgisayarlara el konulurken soruşturma gizli bir şekilde yürür ve ani bir baskınla evdeki bilgisayarlar toplanır. Evdeki bilgisayarların toplanması sırasında sabit diskten bir kopya alınır ve süpheliye verilir. Bu aramaların usulüne uygun yapılabilmesi için arama sırasında iyi bir bilişim suçu avukatının arama mahallinde bulunması faydalı olacaktır.

bilişim suçları avukatı

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.