Soru:

Merhabalar, benim bir kaç sorun olacak cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz. Ben yaklaşık 5 yıldır evliyim. Eşim ile aramızda mahkemeye taşınmış herhangi bir olay yok. Benim eşim evlenmeden önce avukat olarak çalışıyordu. Fakat evlendikten sonra mesleğinin yapmamaya karar verdi. Ben de bu karar saygı duydum. Eşim şu an hala çalışmamaktadır. Eşimin ailesi ve çevresi bana göre çok üst düzey hayat yaşanan insanlar. Evlendikten sonra eşimin isteklerine yetişemiyorum. Eşim sürekli olarak bir şeyler istiyor benim maddi durumum çok iyi olmadığından bu istekleri yerine getiremiyorum. Eşim çok lüks semtlerde oturmak istiyor fakat benim maaşım o tür yerlerde oturmaya yetmez. Evliliğin başından beri maddi sıkıntı çekiyoruz fakat eşim bu konuda bana hiç destek olmuyor aksine gereksiz şeylere için para harcıyor. Bende bu geçim sıkıntı yüzünden eşimden ayrılmaya karar verdim ve kendisine bunu ilettim. Bunun üzerine eşim benden yüklü bir miktar nafaka ödemesi durumunda ayrılabileceğini söylüyor. Fakat ben bu parayı ödemek istemiyorum. Zira kendisinin üzerine kayıtlı maddi değeri çok yüksek olan daireler var ve ailesinden de yardım alıyor. Ben eşimden bir an evvel ayrılmak istiyorum fakat maddi taleplerini karşılama şansım yok. Bu sebeple davamı çekişmeli olarak açmak zorundayım sanırım. Ama çekişmeli boşanma davalarının çok uzun sürdüğünü duydum. Bu süreçte beni fazlasıyla yoracağı için böyle bir şeyi göze alamıyorum. Ben eşime nafaka ödemeden ayrılabilir miyim ? Bir de anlaşma olmadan boşanma davasını en kısa sürede bitirmek için ne yapmalıyım?

Cevap:

Merhabalar, eğer eşinizle anlaşmalı boşanma şansınız yok ise davanızı çekişmeli olarak açmak zorundasınız. Bu süreçte eğer eşiniz çalışmayacaksa eşinize nafaka ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nafakanın miktarı hakim tarafından belirlenecektir. Bu miktar belirlenirken her iki tarafında sosyal ekonomik durum araştırması yapılacak ve ona göre karar verilecektir. Genel olarak maaşınızın bir bölü dürdü ile bir bölü üçü arasında bir nafaka tutarı belirlenmektedir. Tabi bu tutar her olaya göre farklılık gösterir. Eşinizin çok fazla geliri olduğunu ispat edebilirseniz bu durumda nafaka miktarı düşürülebilir yada nafakaya hükmedilmeyebilir.

Etiketler:Boşanma Avukatı Ankara,Ankara Boşanma Avukatı,Boşanma Avukatları Ankara,Ankara Boşanma Avukatları,Eşimden Boşanmak İçin Ne Yapmalıyım

 

 

eşimden nasıl boşanabilirim