Soru :

Herkese merhabalar, biz eşimle daha önce bir anlaşmalı boşanma yaptık. Daha sonra ben çalışmaya başladım ve başka bir şehre tayınım çıktı. Eski eşimde aynı şehre geldi. Bunun üzerine eşimin düzelmiş olacağını umarak barıştım. Ve barıştıktan bir buçuk sene sonra tekrar nikah kıydık. Daha sonra bir çocuğumuz dünyaya geldi. Bu süreç ben ve akrabalarım çok ağır hakaretlere maruz kaldık. Ağza alınmayacak kadar mahrem konular eşim tarafından gündeme getirildi. Eşim bana aslı astarı olmayan iftiralarda bulundu. Beni sürekli tehdit etti. Bende bunun üzerine karakola giderek şikayetçi oldum. Evliliğimiz boyunca şiddet gördüm. Bu süreçte ben çekişmeli olarak boşanma davası açtım. Sorularıma gelince. Ben çocuğumun velayetini alabilir miyim? Babasının çocuğu görmesini engellemenin bir yolu var mı? Zira eşim hem alkol alıyor hemde başkaca kötü alışkanlıkları var. Eşimin bana karşı hakaretlerine karşı nasıl bir yol izlemeliyim ? Çocuğum için nafaka talebinde bulundum ve ayrıca maddi manevi tazminat talep ediyorum bunları alma şansım var mıdır ? Mahkemeya delil olarak neler sunmalıyım?

Cevap:

Merhabalar, eşiniz eğer size hakaret ediyorsa bunun için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca hakaret başlı başına bir boşanma sebebidir. Sadece hakaret gerekçesine dayanarak boşanma davası açabilir siniz. Bu süreçte tehdit, darp gibi başka suçlarda var ise bunun içinde öncelikle savcılığa başvurmanız gereklidir. Savcılık soruşturması sonucunda elde edilecek delilleri boşanma davanızda kullanabilirsiniz. Çocuğunuz yaşı küçük olduğu için çok büyük bir ihtimalle çocuğun velayeti size verilecektir. Babanın çocukla olan kişisel ilişkisini hakim belirler. Eğer hakim babasıyla görüşmenin çocuk için sakıncalı olacağına kanaat getirse çocuğu babaya göstermeyebilir. Bunun için mutlaka hakimden talepte bulunun. Çocuğun velayeti size verildikten sonra babası çocuk için iştirak nafakası ödemek zorundadır. Ayrıca eşiniz maddi manevi tazminat ödemek zorunda kalır. Zira darp, hakaret, tehdit gibi kusurlar, tazminat gerektiren kusurlardandır. Boşanma davalarında mahkemeye her türlü delil sunabilirsiniz. Darp olayına ilişkin darp raporları en önemli delildir. Ayrıca evlilik içinde yaşamış olduğunuz sorunları bilen kişiler var ise onları tanık olarak gösterebilirsiniz.

şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma

 

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım?Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.