Soru:

Merhabalar, öncelikle böyle bir site kurduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Ben internette baya araşatırma yaptım fakat okuduklarım yüzünden kafam karıştı bu yüzden sizlere sormak istedim. Ben bundan 5 sene önce evlendim. Eşimle aramızda herhangi bir mal rejimi sözleşmesi imzalanmadı. Biz evlendikten sonra babam dişinden tırnağından arttırdıklarıyla bize bir ev aldı. Parası yetmediği için de kredi kullandı. Evin tapusu da babamın üzerine kayıtlı. Eşim de ben de çalışıyoruz. Söz konusu evin konut kredisi taksitlerini biz ödüyoruz. Şimdi ise babamın üzerine kayıtlı evin bize satışı konusunda babamla anlaştık. Babam evi bize düşük bir bedelle satacak. Eşimin bir miktar birikimi var bu birikimlerin üzerine bende bir miktar kredi kullanacağım ve evi üzerine alacağım. Evin  kredilerini ise ödemeye devam etmeyi düşünüyoruz. Şimdi satışla birlikte ev benim üzerime olunca eşim bu evden hak talep edebilir mi? Eşimin bu ev üzerinde bi hakkı olursa bu hak ne kadar olur , yarı yarıya mı? Ayrıca eşimin rızası olmadan bu evi ilerde satabilir miyim? Şu ikimizinde boşanma konusunda bir niyeti yok fakat ilerde böyle bir durum olursa diye şimdiden öğrenmek istiyorum. Boşanma sırasında ben eşimin payını ödeyip evde oturma hakkımı kazanabilir miyim? Birde eğer eşimle sözleşme imzalarsam boşanma durumunda evden herhangi bir hak talep etmiyorum diye bunun bir geçerliliği olur mu? Bu konularda beni aydınlatırsanız size minnettar kalırım.

Cevap:

Merhabalar, eğer aranızda daha önceden seçilmiş bir mal rejimi yoksa edilnilmiş mallara katılma rejimine tabi olursunuz. Bu durumda evlilik içerisinde edilmiş mallar ortak olur. Fakat söz konusu mallar size miras kalmışsa bu durumda eşiniz bu miras kalan mallardan bir hak iddia edemez. Eşinizin rızası olmadan evi satmamız mümkündür. Fakat eşiniz evin aile konutu olduğunu iddia ederse ve bu konuda evin üzerine şerh koydurursa evi satış yetkiniz kısıtlanmış olacaktır. Eğer eşinizle mal ayrılığı rejimini seçerseniz ve bu konuda mal ayrılığı sözleşmesi imzalarsanız bu geçerli olacaktır. Fakat bu sözleşmenin noter tarafından onaylanması gerekir.

mal rejimi tasviyesi

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.