Soru:

Herkese merhabalar, benim sizlere sormak istediğim bir konu  var. Eşimle biz uzun süredir kavgalıyız. Ben boşanmak istiyorum fakat eşim boşanmak istemiyor. Bu nedenle anlaşmalı boşanma şansımız olmadı. Bende çekişmeli şekilde dava açmak zorunda kaldım. Fakat davam reddedilecek gibi duruyor. Zira hakim sürekli bizi barıştırmak için çabalıyor. Bizi sosyal danışmana gönderdi. Sosyal danışman evliliğin devamında fayda var diye bir rapor hazırladı. Hakim de bu raporu dikkate alıyor. Benim boşanma sırasında ileri sürmüş olduğum hiç bir iddiayı dinlemedi bile. Hatta tanıklarımızı dinlerken onları azarladı. Ben hakimin yanlı davrandığını düşünüyorum. Eğer boşanma davam reddedilirse benim ne yapmam gerekir. Geçenler bir şey duydum eğer bir tarafın boşanma davası reddedilirse ve dava kesinleşirse bu tarihten itibaren taraflar hiç bir araya gelmezse hakim otomatik olarak boşanmaya karar veriyormuş. Acaba bu husus doğru mudur? Benim dava reddedilirse 3 yıl beklemek zorunda mıyım? 3 yıldan önce böyle bir daha dava açma şansım olmayacak mı? Dava reddedilecek olursa izlemem gereken yol nedir ? Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap:

Merhaba, almış olduğunuz duyum doğrudur. Eğer bir tarafın davası reddedilirse ve  kesinleşirse bu tarihten sonra taraflar 3 yıl boyunca hiç bir araya gelmezse hakim boşanma kararı verir. Fakat bu durum otomatik olarak olmaz. Gene ayrı bir dava açmalı ve bu 3 yıllık süreye dayanmalısınız. Yeni bir boşanma davası açmak için 3 yıllık süreyi beklemek zorunda değilsiniz. Yeni bir dava açabilirsiniz fakat bu davada daha önce reddedilen davadaki iddialarınıza dayanamazsınız. Yani yeni olaylar olmalı ve siz bu olaylara dayalı olarak dava açmalısınız. Böyle bir durum söz konusu olursa 3 yıllık süreyi beklemeniz gerekmez. Ayrıca boşanma davanız reddedilirse izlemeniz gereken yol dosyayı temyiz etmektir. Yani boşanma davasında verilen karara karşı temyiz yoluna başvurmalı ve dosyanın Yargıtay denetiminden geçmesini sağlamalısınız. Eğer Yargıtay dosyanızda bozma kararı verirse bu durumda yeninden bir yargılama daha yapılacaktır. Eğer Yargıtay onama kararı verirse bu durumda kararınız kesinleşir ve 3 yıllık süreniz başlamış olur.

boşanma 3 yıllık süre

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.