Soru:

Herkese merhabalar, ben eşimle anlaşamadığımdan dolayı eşime yaklaşık olarak 8 ay önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtım. Boşanma davasın açıldıktan sonra eşler ayrı yaşamaya hak kazanır diye bir yazı okuduğum için davayı açar açmaz evi terkettim. Dava tarihinden beri eşimden ayrı yaşıyorum. Fakat eşim boşanmak istemiyor. Bu konuda elinden gelen her şeyi yapıyor. Dava uzatabildiği kadar uzatmaya çalışıyor. Bu nedenle dava yakın bir zamanda sonuca ulaşamayacak gibi görünüyor. Boşanma süreci boyunca eşimde beni manevi açından çok yıprattı. Sanırım manevi açıdan yıpratmak yetmemiş olacak ki maddi açıdan yıpratmaya çalışmaya başladı. Aramızda iyi niyet diye bir şey kalmadı, sanki birer düşman haline geldik. Bu nedenle eşimin benim soyadımı taşımasını asla istemiyorum. Henüz davamız sonuçlanmış olmasına rağmen eşimin soyadımı kullanmasını engelleme şansım var mı? Yani dava süreci boyunca kızlık soyadını kullanmasına hakim karar verebilir mi? Ayrıca eşim bu konuda inat eder ve soyadımı kullanmak istediğini söylerse benim başka ne tür bir yol izlemem gerekir ? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap:

Merhaba, boşanma davaları sürerken eşinizin soyadını değiştirmesi hukuken mümkün değildir. Zira eşlerin aynı soyadını kullanması kanuni bir zorunluluktur. Bu sebeple boşanma davanız kesinleşmeden eşinizin soyadını değiştirmesi mümkün değildir. Yani davanız sonuçladıktan ve Yargıtay incelemesinden geçtikten sonra kesinleşme işlemlerinin yapılması gerekir. Kesinleşme işlemi yapıldıktan sonra mahkeke kalemi nüfus müdürlüğüne bir yazı gönderecektir. Bu yazı ile boşanma işlemi nüfusa tecsil edilecek ve resem eşinizin soyadı değişecektir. Eğer boşanma davası kesinleştikten sonra eşiniz sizin soaydınızı kullanmaya devam etmek istiyorsa böyle bir taleple mahkemeye başvurması gerekmektedir. Böyle bir talebin kabul edilebilmesi için sizin muvafakat vermiş olmanız gerekir. Yani siz istemediğiniz sürece eşiniz sizin soyadınız kullanamayacaktır. Bu konuda sizin yapmanız gereken herhanbi bir işlem bulunmamaktadır. Eğer dava sırasında eşiniziniz kızlık soyadını kullanmasını talep ederseniz mahkeme talebinizi reddecektir. Boşanma davanızın uzamasını istemiyorsanız iyi bir boşanma avukatından yardım alınız. Böylece hem süreci hızlandırırsınız hemde olası hak kayıplarının önüne geçersiniz. eşimin soyadımı kullanmasını istemiyorum

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.