Soru:
Merhaba değerli arkadaşlar sizinle bir sorunumu paylaşmak istiyorum.Ben yaklaşık 10 yıldır evliyiz. 7 yaşında bir kız çocuğum var. Eşimle sürekli kavga ediyoruz. Anlaşamamamızın nedeni tamamen eşimin kusuurundan kaynkalanıyor. Eşim eviyle ilgilenmiyor. Benimle hiç ilgilenmiyor. Artık bu ilgisizlik dayanılmaz boyuta ulaştır. Sanki ondan ayrılığım zaman her şey güzel olacak gibi geliyor. Bu sebeple şiddetli geçimsizlikten dolayı boşanmak istiyorum. Benim asıl sormak istediğim bana babamdan kalan miras kalan bir ev var. Söz konusu ev abim, ben ve babamın ikinici olarak üçe bölündü. Fakat abim ve üvey annem ev üzerindeki haklarını bana devrettiler. Bu devir herhangi bir para karşılığı yapılmadı. Tapu çok düşük ve sembolik bir bedelle yapıldı. Bu iki işlem satış olmamasına rağmen satış gibi yapıldı. Eğer bir boşanma sürecine girersem eşim bu bana devredilen taşınmazlar üzerinde bir hak talep eder mi? Zira söz konusu taşınmazlar evlilik içinde satın alınmış gibi görünüyor. Hakim böyle bir davadan bana bağışlanan bu taşınmazların bir satış gibi görüp eşime pay verir mi? Eğer böyle bir ihtimal varsa ben bu durumu nasıl bertaraf edebilirim? İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Cevap:
Merhabalar, eğer söz konusu taşınmazlar bir bağış işlemi olmasına rağmen satış işlemi gibi düzenlenmişse ortada muvazaa var demektir. Bu durumda satış işlemi geçersizdir. Bağış işlemi de resmi şekilde yapılmadığı için geçersiz olur. Böyle bir durumda geçerli bir işlem olmadığından satış işlemi mahkeme tarafından iptal edilir. Fakat ayrıca söz konusu taşınmaza ilişkin herhangi bir para ödemesi yapılıp yapılmadığına bakılır. Eğer banka kanalıyla bir para transferi yapılmamışsa işlemin muvazaalı olduğu ortadadır. Fakat mahkeme taşınmaz satış işleminin muvazaalı olmadığına karar verirse eşiniz bu taşınmazlardan pay isteyebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için söz konusu evleri satış olarak değil bir bağışlama işlemi olarak tapuda göstermelisiniz. Eşinizin böyle bir talepte bunulabilmesi için öncelikle boşanmanın gerçekleşmiş olması gerekir. Boşanma davası açmadan önce bu işlemleri halletmenizi öneririm. Bu konularda hatalı ve eksik işlem yapmamak için mutlaka bir avukattan yardım alınız.
boşanma mirastan hak talebi

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.