Soru:

Merhabalar, benim kafama takılan bir kaç konu var o yüzden sizlerden yardım isteyeceğim. Ben eşimden ayrıldım. Davamız çok uzun sürdü. Bir sürü sıkıntı ile karşı karşıya kaldım. Fakat uzun uğraşlar sonucu boşanma davam kabul edildi. Eşim Yargıtay’a gideceğini söylüyor. Asıl sormak istediğim biz evlilik için bir ev almıştık. Evin tapusunu eşime güvendiğimden dolayı onun üstüne yaptım. Şimdi eşim evi satacağını söylüyor. Ben biliyorum ki o evde benim de hakkım var. Ben eşim bu evi satmadan hakkımı almak istiyorum. Eğer eşim evi satarsa çok uğraşacağımı biliyorum. Fakat henüz benim dava kesinleşmedi . Bir kaç yerde mal davası açmak için boşanmanın kesinleşmiş olması gerektiğini okudum. Davamın kesinleşmesi için Yargıtay kararını beklemeli miyim? Benim şu an hiç param yok bu davanın masrafı ne kadar tutar?

Cevap:

Merhabalar, mal rejiminden kaynaklı bir dava açılabilmesi için boşanmanın kesinleşmesi gerekmez. Fakat bu davada karar verilmesi için boşanma davasının kesinleşmiş olması gerekir. Yani boşanma davası kesinleşmeden mal rejiminden kaynaklı alacak davası açarsanız mahkeme boşanma davasını bekletici mesele ve kararın kesinleşmesi bekleyecektir. Eğer boşanma davasında karar Yargıtay tarafından bozulur ve akabinde boşanma davanız reddedilirse, bu durumda mal rejiminden kaynaklı davanızda kabul görmez. Fakat boşanma davanız Yargıtay tarafından onanırsa bu durumda mahkeme mal rejiminden kaynaklı davayı görmeye başlayacaktır. Eğer eşinizin mal kaçırma ihtimali varsa bir an evvel mal rejimden kaynaklı olarak alacak davası açmalısınız ve mahkemeden evin üzerine tedbir konulmasını talep etmelisiniz. Eğer talebiniz kabul görürse mahkeme evin üzerine tedbir koyacaktır ve evin satışının önüne geçecektir. Bu tür davalarda taşınmazın değeri genellikle bir bilirkişi marifetiyle tespit edilir. Bilirkişinin belirlediği bedel üzerinden bir miktar harç yatırmanız gerecektir. Ayrıca dava açarken de bir tutar belirlemelisiniz. Dava sırasında yapılacak tebligat ve diğer yazışmalar için de gider avansı yatırmanız gerekir. Yani bu davalar oldukça masraflıdır. Eğer bu giderleri karşılama gücünüz yoksa mahkemedenb adli müzaharet talebinde bulunun ve bir boşanma avukatından yardım isteyin.

boşanma davası ve mal paylaşımı

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.