Soru:

Merhabalar değerli arkadaşlar, ben yaklaşık olarak beş senedin evliyim. Bu evlilikten dört yaşında bir kızım var. Yaklaşık 3 ay önce eşimle çok kötü şekilde tartıştık bende kızımı da alıp annemlerin yanına yerleştim. Kızımın doğumundan beri eşimle sürekli olarak sorun yaşıyoruz. Defalarca kez düzeltmek için çaba harcadım ama bir türlü evliliğimizi düzeltemedik. Bu süreçte sorunları çözmek bir yana dursun artık şiddet boyutuna ulaşam bir birlikteliğimiz oldu. Eşimin alkol veya kumar gibi bir sorunu yok. Bizim asıl sorunumuz iletişimsizlik ve ilgisizlik. Aslna bakarsanız ben boşanmak konusunda da kararlı değilim. Anlaşmalı boşanma istiyorum fakat eşim buna çok taraftar değil. Ama onunda boşanmak istediği bildiğim için çok sorun yaratacağını zannetmiyorum. Kızımın velayetini ben istiyorum. Yaşı küçük olduğu için bana verileceğini tahmin ediyorum. Ama kafama takılan asıl konu kızım için nafaka ödenmesi. Yani ben boşanırsam kızımın velayeti de bende kalırsa eşim bana nafaka öder mi? Eğer öderse ne kadar öder?  Nafaka miktarını kim belirler. Ben çalışıyorum ama kirada oturmak zorunda kalacağımdan  kızımın ihtiyaçlarını karşılayamam. Eşimini durumu iyi, evi ve arabası var. Maaşı da hiç fena değil. Eşimin bu durumu benim açımdan bir avantaj mı? Bu saydığım nedenlerle ben şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanabilir miyim? Eğer anlaşmalı olursa hakim davayı reddedebilir mi? Birasz bilgi verirseniz beni çok mutlu edersiniz. Hepisinize şimdiden teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar, eğer boşanırsanız çocuğun yaşı küçük olduğu için çocuğun velayeti size verilecektir. Ayrıca çocuk için iştirak nafakasına hükmedilecektir. Siz böyle bir talepte bulunmasanız bile hakim resen çocuk için nafaka bağlayacaktır. Nafakanın miktarı belirlenirken çocuğun ihtiyaçları ve eşinizni maddi durumu göz önüne alınır. Kesin kural olmamakla birlikte çoğu durumda karşı tarafın maaşının dörtte biri oranında bir nafakaya hükmedilmektedir. Eğer anlaşmalı boşanırsanız nafaka miktarını siz belirlersiniz. Fakat aranızda anlaşma olmazsa nafaka miktarını hakim belirler. Söylediğiniz nedenlerden dolayı dava çekişmeli boşanma davası açmanız mümkün. Eğer anlaşmalı boşanacaksanız neden göstermek zorunda değilsiniz. Bu süreçte hak kaybına uğramamak için bir boşanma avukatndan yardım almanızı öneririm.

nafaka ve velayet

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.