Soru:

Merhaba değerli arkadaşlar, ben ağustos ayında evlendim. Eşim kasım ayında haber vermeksizin evden gitti ve ailesinin evine döndü. Kendisini ailesinin yanına gitmiş. Bende onu almak için ailesinin evine gittim eve dönmesini istedim fakat babası bana çok ağır küfürler etti. Halbuki bu evlilik süresi boyunca ben kendisine ne şiddet uyguladım ne de onur kırıcı bir davranışta bulundum. Ailesinin müdahale etmesi sonucunda evliliğimiz bu hale geldi. Beni evden kovalarının üzerine aile büyüklerimi babasının evine gönderdim ve bizi barıştırmalarını istedim. Fakat babası onlara da kötü davranmış ve boşanmaları gerektiğini söylemişler. Fakat davayı benim açmamı istiyorlar. Bu süre zarfında ben evde tek yaşıyorum. Eşim beni arayıp para istiyor ve söke söke alacaklarını iddia ediyor. Bu olanlardan sonra ben evi boşalatma kararı aldım. Medeni Kanunu okudum ve eşimin evi terketmesinin boşanma sebebi olduğunu öğrendim. Ancak bu davayı açabilimem için önce eşime ihtar göndermem ve iki ay beklemem gerekiyormuş. Eşim benim yüklü bir miktar nafaka ile korkutuyor. Fakat aile mahkemesinde hakimin takdir yetkisi beni ürkütüyor. Acaba hakimler kadınlardan taraf mı oluyor? Ben çekinmeden dava açmalımıyım? Ayrıca eşimden maddi manevi tazminat talep edebilir miyim? Zira evliliğin bu hale gelmesinde en ufak bir kusurumun olmamasına rağmen mahkemede tüm kusurun bana yüklenilmesinden korkuyorum. Bilgi ve tecrübesiyle bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap:

Merhaba, eşinizin evi terk etmesi medeni kanunda bir boşanma nedeni olarak düzenlenmiştir. Bu dava da önce eşinize ihtar çekmeli ve eve dönmesini istemelisiniz. Eğer eşinizin evden gitmekte haklı bir nedeni yoksa ve ihtara rağmen eve dönmezse hakim terk nedeniyle boşanmanıza karar verebilir. Fakat terk nedeniyle boşanma davası açmanız bazı olumsuz yanları da vardır. Şöyle ki eve dön ihtarı çekerek eşinizin tüm kusurlarını affetmiş sayılırsınız. Bu nedenle terkten başka bir boşanma nedenine dayanarak yeni bir boşanma davası açamazsınız. Açacağınız dava da maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz. Hakimler her iki tarafa eşit davranmaktadırlar bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasın. Bu dava sonuç alabilmek için bir boşanma avukatından yardım alınız. haneyi terk nedeniyle boşanma

 

 

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.