Soru:

Herkese iyi çalışmalar arkadaşlar benim size küçük bir sorum olacak. Biz bundan 7 sene önce evlendik. Eşimle aramız çok iyi değil boşanma sürecine girebiliriz. Bu süreçte eşimin babasına sayısal lotodan yüklü bir miktar para çıktı. Daha sonra bu parayla bize bir ev aldılar fakat evi kayın validenin üstüne yaptılar. Eşimle aramız çok iyi olmadığı için bana güvenmiyorlar. Bende bu ev eşimin üstüne olmazsa eve oturmayacağımı kendilerine bildirdim. Onlarda tamam dediler. Şimdi söz konusu evi eşimin üstüne yaparlarsa benim bu evden hakkım olur mu? Yaptığım araştırmalarda kişisel mali edinilmiş mal gibi bir ayrım olduğunu gördüm ama hukukçu olmadığım için pek bir şey anlamadım. Bizim durumumuz hangisine girer? Ev eşimin üzerine yapıldıktan sonra benden habersiz evi tekrar başkasının üzerine yapabilirler mi?

Cevap:

Merhabalar, eşinizin babası tarafından alınan ev eşinizin kişisel malı sayılır. Bu sebeple boşanma durumunda siz mal rejiminden kaynaklı olarak herhangi bir talepte bulunamazsınız. Bu sebeple böyle bir çaba içine girmeniz anlamsız. Eğer söz konusu taşınmazı eşinizin üzerine yaparlarsa ve siz o evde ikamet etmeye başlarsanız evin satışının önüne geçebilirsiniz. Şöyle ki; eşlerin evliliğini sürdürdüğü konut diğer eşin üzerine kayıtlı ise diğer taraf aile mahkemesinde açacağı bir dava ile söz konus evin üzerine aile konutu şerhi konulmasını sağlayabilir. Evin üzerine aile konutu şerhi konulduktan sizin rızanız olmadan evin satılmamı mümkün değildir. Fakat siz boşandıktan sonra o ev gene eşinizin üzerine kalmaya devam edeceğinden sizin herhangi bir kazancınız olmayacaktır. Yani sonuç olarak eşinizin aile tarafından eşinize alınan mallardan bir hak talep edemezsiniz. Fakat mal rejiminden kaynaklı bir talebiniz olmasa bile miras hukuku çerçevesinde bir hakkınız olabilir. Şöyle ki; eğer eşiniz sizden önce vefaat ederse söz konusu ev miras olarak size kalabilir. Bir malın edinilmiş mal olabilmesi için evlilik içerisinde ve eşlerin çalışmaları karşılığı elde ettikleri çalışmanın karşılığı olan paralarla alınmış olması gerekir. Bu bilgiler sadece yüzeysel bilgilerdir. Ayrıntılı bilgi almak için bir boşanma avukatına başvurunuz. boşanma tapu kaydı

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.