Soru:
Merhabalar, ben bundan yaklaşık 2 sene önce anlaşmalı şekilde boşandım. Bu boşanmada protokolü eşimin avukatı hazırladı. Tabi eşimin avukatı olduğu için tüm maddeleri onun lehine düzenlemiş. Başka bir çarem olmadığı için o protokolü imzalamak zorunda kaldım. Bir erkek çocuğumuz var ve bu çocuğun velayeti protokolle eşime verildi. Şimdi ben bu prokotlün değiştirilmesini istiyorum. Boşandıktan sonra protokol değiştirilebilir mi? Eğer bu protokolü değiştirme şansım varsa önce velayetin bana verilmesini istiyorum. Sonra 750_TL nafaka ödüyorum. Bu neredeyse maaşımın yarısı. Bu nafaka miktarının düşürülmesini talep ediyorum zira eşim çok iyi bir şirkette SGK’lı olarak çalışıyor. Benim evimde oturuyorlar ve bana hiç kira ödemesi yapmadı. Ayrıca almış olduğu nafakayı da kızımın çıkarları için kullanmıyor kendi harcamaları için kullanıyor. Bu nafakayı düşürmem mümkün mü? Tek istediğim hakkaniyete uygun olarak yeni bir nafaka miktarı belirlenmesi. Bu protokolde eşime benim soyadımı kullanmasına izin verdiğime dair bir madde de bulunuyordu. Eşim boşandıktan sonra bambaşka bir insan oldu bu yüzden benim soaydımı kullanmasını istemiyorum. Soyadımı kullanmasına vermiş olduğum izini kaldırabilir miyim? Çocuğumun velayetini istememin neden ise eşim altı aylığına yurtdışına çıktı dil eğitimi almak için bu süreçte çocuğa ben ve ailem bakıyor. Yani fiili olarak çocuk bizim tarafımızdan bakılmakta. Fakat velayet bende olmadığı için resmi işlemleri yapamıyorum. Ben şuan çok mağdur durumdayım ve bu durumdan kurtulmak istiyorum. Bu konuda ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz?
Cevap:
Merhabalar, imzalamış olduğunuz protokol doğrultusunda mahkeme anlaşmalı olarak boşanmanıza karar vermişse ve boşanma kesinleşmiş ise artık bu protokol değiştirilemez. Fakat siz yeni bir dava açarak bir takım taleplerde bulunabilirsiniz. Çocuğun velayetinin almak için velayetin değiştirilmesi davası açabilirsiniz. Her ne kadar boşanma sırasında çocuğun velayeti eşinize verilmişse de böyle bir dava açmanızın önünde hukuki bir engel yok. Ayrıca nafakanın düşürülmesi için bir dava açabilirsiniz. Hakim çocuğun ihtiyaçlarını gözeterek yeni bir nafaka miktarı belirleyebilir. Eşinizin soyadınız kullanmasına muvafakatiniz yoksa bunun için bir dava açabilirsiniz. Tüm bu konularda iyi bir boşanma avukatından yardım almanızı öneririm.
boşanma

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.