Soru:

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar, amcam aralarında hısımlık bulunmayan bir kişinin yanına gider. Amcamın yanında iki tane arkadaşı daha vardır. Amcamla bu şahsın arasında daha önce bir takım olaylar yaşanmış ve amcam bu kişiden para istemiş. Fakat bu kişi amcama bu parayı vermek istememiştir. Amcam bu parayı alabilmek için bu kişiyi tehdit etmeye başlamış. Fakat herhangi bir sonuç alamamış. Daha sonra amcam bu kişiyi öldürmeye karar vermiş. Evden kaçan bir çocuğu zorla içkiye ve esrara alıştırmış. Daha sonra bağımlı haline gelen bu çocuğun o kişiyi öldürmesini istemiş. Fakat çocuk böyle bir şeyi kabul etmemiş. Bunun üzerine amcam çocuğu döverek ve tehdit ederek o kişiyi öldürmeye zorlamış. Çocuk zorla bu işi kabul etmiş. Çocuk o kişiyi takip etmiş bir gün arabadan inerken yanında bir kaç kişi bulunmasına rağmen ona ateş etmiş ve korkup hemen olay yerinden uzaklaşmıştır.  Bu ateş sonucunda ölen ya da yaralanan olmamıştır. Daha sonra açılan dava da bu çocuk hakkında adam öldürmeye teşebbüsten dolayı 30 yıl ceza vermişler. Sormak istediğim soru bu 30 yıllık ceza usul ve yasaya uygun mudur? Ölen ya da yaralanan kimse olmamasına rağmen neden bu kadar çok ceza verildi? Bu olay adam öldürmeye teşebbüs değilde yaralama teşebbüse sokulaz mı? Dosya şuan temyizde. Bu kararın bozulma şansı ne kadardır? Bu konularda beni aydınlatırsanız sevirim.

Cevap:

Merhabalar, olayda çocuğun yanında amcanızın da azmettiren sıfatıyla yargılanması gerekirdi. Çocuğun bu kadar ceza almasının sebebi adam öldürmeye teşebbüstür. Eğer çocuk amacına ulaşmış olsaydı ağırlaştırılmış müebbet cezası alırdı. Suç teşebbüs aşamasında kaldığı için bu şekilde hükümü kurulmuştur. Bu olayın adam öldürmeye teşebbüs değil de yaralama teşebbüs olarak niteliendirilebilmesi için ne amaçla ateş ediliğinin, ateş edilirken hangi bölgelerin hedef alındığının değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğer Vucudun ayak kısımlarına doğru ateş edilmişse öldürme kastı değil yaralama kastı olduğu söylenebilir. Dosyanın Yargıtay’dan bozularak dönmesi konusunda bir şey söyleyebilmemiz için dosyanın incelenmesi gerekmektedir. Verilen bilgiler doğrultusunda bozulma konusunda bir şey söylemek mümkün değildir. Bu konularda iyi bir ceza avukatından yardım alınız. adam öldürmeye teşebbüs

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.