Soru:

İyi günler değerli hukukçular, ben başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben geçenlerde alkollü araç kullandım. Yapmamam gerektiğini biliyorum ama kendime güvendiğim için böyle bir hata yaptım. Bunun sonunca ters yöne girdim ve kaza yaptım. Hemen polisler geldi ve benim ifademi aldılar. Maddi hasarlı kazaya sebebiyet verdiğim için mahkemeden bana çağrı kağıdı geldi. Bu kağıtta duruşma günü ve iddianame yer alıyor. Üzerime atılı suç ise trafik güvenliğini tehlikeye sokmak. Şimdi ben bu davada ne yapmalıyım. Karşı tarafın hasarını ben ödedim. Alkollü olduğum için sigorta ödemiyormuş. Ayrıca karşı taraf bana değer kaybı davası da açtı. Ondan çıkacak miktarı da ödemeye razıyım fakat ceza davasında çıkacak sonuç beni çok korkutuyor. Ne yapmalıyım bana yardımcı olun lütfen

Cevap:

Merhabalar, alkollü şekilde araç kullanmak ve kazaya sebebiyet vermek Türk Ceza Kanunu’nun 179. maddesi gereğince suçtur. Bu maddeye göre Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır. Bu sebeple ceza davası sonucunda hakkınızda mahkumiyet kararı verilecektir. Yapmış olduğunuz kaza sonrasında vermiş olduğunuz hasarları sigorta şirketi ödemeyecektir. Zira alkollü araç kullanmak poliçe dahilinde değildir. Bu sebeple karşı taraf size maddi manevi tazminat davası açarsa hükmedilen tutar sizin tarafınızdan ödenecektir. Ayrıca bu kişi aracında meydana gelen değer kaybı için de size dava açabilir. Zira söz konusu araç hasarlı olmasaydı çok daha yüksek bir tutara satılabilirdi. Bu sebeple aracın değerinde meydana gelen azalmayı da sizin ödemeniz gerekmektedir. Trafik güvenliği tehlikeye sokmak suçundan alacağınız ceza miktarı iki yılın altında olursa hakkınız verilen hüküm açıklanmayabilir. Bu tamamen hakimin takdirindedir. Bu sebeple duruşmada iyi halli olmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bir avukattan yardım almanızı da şiddetle tavsiye ederim.

trafik güvenliğini tehlikeye sokmak

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.