Soru:

Merhabalar sevgili arkadaşlar, benim oturduğum evin yarım hissesi daha önce icra vasıtasıyla satıldı. Bu hissenin sahibi beni evden çıkarmaya çalışıyor. Ben bu satışı onaylamadığım için evden çıkmamak için direndim. Ben amcama ait bir daireye taşınmayı düşünüyorum ancak şu an oturduğum evin pay sahibi evi hemen boşaltmazsam zorla kapıyı kıracağını ve eve yerleşeceğini söylüyor. Kanunen hisseli tapu sahibi hissenin diğer sahibi bu evde otururken kapıyı zorla kırıp buraya yerleşebilir mi ? Ben bu nedenden dolayı karakola gittim ve şikayetçi oldum. Bu adreste 30 yılı aşkın süredir ikamet ediyorum. Bu durumda dağdan gelen bağdakini kovuyor. Ben evden çıkmak istemiyorum. Bu kişi eğer eve gelirlerse fiziksel olarak müdahalede bulunsam suçlu olur muyum? Zira ben bu kişiye çok sinirliyim eve gelirse bu sinirle ne yapacağımı bilmiyorum. Mahkemede paydaşlığın giderilmesi için dava açsam evin tamamını alma şansım olur mu? Konu biraz uzun oldu ama beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Cevap :

Merhabalar, o kişinin paydaş olması sizi evden zorla çıkarmaya hakkı olduğu anlamına gelmez. Oturduğunuz daire, sizin konutunuzdur. O nedenle, aranızdaki sorun çözülmeden evi boşaltmamanız yararınıza olur. Ceza Kanunda konut dokunmazlığını ihlali suç olarak tanımlanmıştır. Eğer o kişi sizin konutunuza kapıyı kırarak girmeye kalkarsa konut dokunulmazlığınızı ihlal ettiği için suç işlemiş olacaktır. Bu durumda savcılığa gidip şikayetçi olmanız durumunda bu kişi ceza alacaktır . Ayrıca bu kişi sizin eşyalarınıza zarar verirse  mala zarar verme suçu da oluşacaktır. Bu nedenle bu kişinin böyle bir hakkı olmadığını bilmeniz gerekli. Fakat ev sizin tarafınızdan kullandığı için bu kişi payı oranında bir kira isteyebilir. Hukuk dilinde bu talebe ecrimisil denmektedir. Evi kullanamayan paydaş ecrimisil tazminatıyla bu hakkını alır. Bu tazminat geçmişe dönük olarak 5 yıl için açılabilir. Sonuç olarak sizin evde oturma hakkınız vardır bu kişiler size hukuksuz bir müdahalede bulunursa ceza davası açılması için savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu kişilere karşı fiziki müdahalede bulunacaksanız tehlike ile orantılı olarak ve tehlikeyi savuşturmak için kullanın. Ayrıntılı bilgi almak için mutlaka bir avukattan yardım alın.ceza avukatı ankara

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.