Soru:

Selamlar. 2010 yılında Ankara’da görev yaparken eş durumu nedeniyle Konya Devlet Hastanesine kadrolu olarak tayınım çıktı. İl sağlık müdürlüğü hastanenin kadrosunun dolu olması nedeniyle asıl kadromda göreve başlatması ve sonrada benim kadroma başka biri kadrolu olarak tayın edildi. Bu işlemden benim sonradan haberim oldu. Hemen bilgi edinme kanunun dayanarak valilik aracılığıyla durumu sordum. Fakat hala bana cevap verilmedi. Sağlık müdürlüğünün bu keyfi tutumu yüzünden maddi manevi kayıplar yaşadım. Ayrıca 5 defa geçici görevlendirmeye tabi oldum. On aydır eşimden ayrı şekilde hayatımı sürdürüyorum. Eş durumu tayınım bir türlü yapılmadı. Sağlık müdürlüğünün bu keyfi tutumundan dolayı dava açmak istiyorum. Zira benim yerime torpilli personelleri tayın ediyorlar. Ayrıca personeller arasında ayrımcılık yapıyorlar. Asıl kadromda görev yapmadığım için telafisi mümkün olmayan maddi manevi kayıplarım oldu. Bu nedenlerde dolayı ilgililer hakkında görevi kötüye kullanmaktan dolayı suç duyurusunda bulunsam bir sonuç alabilir miyim? Hukukçu arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Lütfen yardımcı olun.

Cevap:

Merhabalar, öncelikle bu işlemler hakkında idari dava açmanız gerektiğini bildirmek isterim. İlgililer hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Fakat istediğiniz sonuca ulaşabilmek için idari yargı da iptal davası açmanız gerekmektedir. Zira ceza davası sonucunda ilgililere görevi kötüye kullanmaktan dolayı ceza verilmesi sizin tayınınız yapılması sağlamayacaktır. Tayının yapılması tamamen idari bir tasarruftur bu nedenle idari yargının görev alanına girer. İlgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra savcılık bir soruşturma başlatacaktır. Bu soruşturma kapsamında sizin yerinize atanan kişilerin atama işlemi incelenecektir. Eğer bir haksızlık veya adaletsizlik yapılmışsa savcılık ilgililer hakkında iddianame düzenleyerek dava açacaktır. Daha sonra mahkeme aşamasına geçilecektir. Mahkeme aşamasına geçilince hakim sizi mutlaka dinleyecektir. Siz yaşanan olayları olduğu gibi hakime anlatırsanız hakim somut deliller ışığında bir karar verecektir. Bu kişilerin alacağı ceza iki yılından altında kalırsa hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Yada verilen hapis cezası adli para cezasına çevrilir. Hakim mahkumiyet kararı verirse bu kişilerin memuriyetleri de bu kadardan etkilenecektir. Zira 1 yılında üstünde kasıtlı suçtan ceza alınması memuriyete engel teşkil eder.

görevi kötüye kullanma

görevi kötüye kullanma

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.