Soru:

Merhaba, çok önemli bir konuda yardıma ihtiyacım var. Ben aracımla seyir halideyken yola fırlayan bir yayaya çarptım. Yol çok işlek ve geniş bir yol olduğu için hızlı gidiyordum. Hız limitleri 82 km olmasına rağmen 90’la gidiyordum. Yaya yola o kadar hızlı bir şekilde fırladı ki ne durabildim ne de manevra yapabildim. Yaya çok ağır şekilde yaralandı fakat hala hayattaydı hemen ambulans çağırdım ve yayayı hastaneye kaldırdılar. Ben olayın şokuyla sinir krizi geçirmişim yaşananları tam olarak hatırlayamıyorum. Daha sonra polisler beni karakola götürdüler. İfademi aldılar. Fakat bir süre sonra yayanın vefat etti haberi geldi ve beni savcılığa sevkettiler. Savcı beyde ifademi aldıktan sonra mahkemeye çıktım. Mahkeme beni serbest bıraktı. Olay günü alkol almamıştım. Şimdi tutuksuz yargılanacağım söylendi. Acaba mahkeme ne zaman olur? Ben ceza alır mıyım? Olaydan sonra ben yayanın yakınlarına ulaştım ve bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sordum. Fakat bana çok ters davrandılar bende bir daha arayamadım. Şimdi mahkemeye çıkınca onlar benden şikayetçi olursa hakim para cezası yerine hapis cezası verir mi? Lütfen bana yardımcı olun.

Cevap:

Merhabalar, üzerine atılı suç taksirle ölüme sebebiyet verme suçudur. Her ne kadar öldürme kastınız olmasa da ceza kanunu dikkatsiz ve tedbirsiz eylemleri de cezalandırmaktadır. Bunun adı da ceza kanununda taksir olarak geçmektedir. Ölen kişilerin yakınları sizden şikayetçi olmasa bile davanız kamu davası olarak devam edecektir. Her ne kadar hız limitlerine uymuş olsanız da, alkol almamış olsanız da bu suçun oluşmasına engel değildir. Mahkeme somut delilleri değerlendirerek hakkınız da bir hüküm kuracaktır. Bunun için bir bilirkişiden yardım alabilir. Davanız açılması için savcılığının iddianameyi düzenleyerek mahkemeye vermesi gerekir. Bu süreçte yaklaşık olarak iki -üç ay civarıdır. Fakat bazı durumlarda adlı tıptan rapor beklendiği için çok daha uzun sürebilmektedir. Dosyanızın durumunu savcılıktan sorgulayabilirsiniz. Alacağınız ceza iki yılın altına kalırsa mahkeme bu cezanızı erteleyebilir. Ayrıca ölen kişinin yakınları size maddi manevi tazminat davası açabilir. Bu bir avukattan yardım almanız faydanıza olacaktır.

taksirle ölüme sebebiyet verme

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.