Soru:

İyi akşamlar, başımızdan geçen bir olay hakkında fikir almak istiyorum. Geçenlerde ben evde yokken eve hırsız girmiş. Hırsız evde gürültü yapınca baba uyanmış ve hırsızla karşı karşıya gelmişler. Babam hırsızla bir süre boğuştuktan sonra eline geçirdiği bir cisimle hırsıza vurmuş. Bunun üzierne hırsız geldiği gibi balkondan atlayarak kaçmış. Babamlar hemen polisi aramışlar ve hırsız bir süre sonra yakalanmış. Babam emniyette hırsızdan şikayetçi olduğunu söylemiş. Fakat hırsızın başında açılma olduğu için hastaneye götürmüşler ve dikiş atmışlar. Hırsızda babamdan şikayetçi olduğunu söylemiş. Babamında ayrıca ifadesini almışlar. Polisler babama bir kaç ay içinde dava açılacağını ve babamında sanık sıfatıyla mahkemeye çağrılacağını söylemişler. Babam eve giren hırsızı yaraladığı için suçlu sayılır mı? Hırsızın evden bişey çalamamış olması hırsızın suçunu etkiler mi? Ben babamın ceza almaması gerektiğini düşünüyorum fakat bazı arkadaşlar ceza alabileceğini söylüyorlar. Sizce bu davanın sonucu nasıl olur?

Cevap:

Merhabalar, babanız hırsızla evde karşılaştığı için hırsızı etkisiz hale getirmek için fiziki müdahelede bulunması ceza almasına neden olmaz. Zira bu durumda meşru müdafaa durumu söz konusudur. Eve giren hırsızın etkisiz hale getirilmesi için sadece cana kastetmesi gerekmez. Bu nedenle açılacak davada babanızın eyleminden dolayı ceza verilmeyecektir. Hırsızın evden bir şey almamış olması onun ceza almayacağı anlamına gelmez. Bu durumda suç teşebbüs aşamasında kalmış sayılır. Bu durumda hırsız gene cezalandırılacaktır. Babanızın ceza alacağını söyleyen kişiler belki de meşru müdafaa da sınırın aşılması durumunda bahsediyor olabilirler. Eğer babanız tehlikeyle orantılı olmayan bir şekilde eylemde bulunmuşsa bu durumda ceza alma ihtimali olabilir. Fakat sadece yaralama olayı gerçekleştiği için sınırın aşılmadığı kanısındayım. Zira Yargıtay’ın bu konuda bir çok kararı mevcuttur. Evde karşılan hırsıza müdahalede bulunmayı Yargıtay hukuka uygunluk sebebi olarak saymaktadır. Bu konularda bir ceza avukatından yardım almanız istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalmanızın önüne geçecektir.

hırsızı yaralama

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.