Soru:

Merhabalar başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Benim kullanımıma izin verilmiş olan bir bağımısız bölümün eklentisinde bulunan eşyalarıma, büyükşehir belediyesi zabıtası olduğunu söyleyen sivil kişilerce el konulmuştur. Bu kişilerin üzerinde üniforma bulunmuyordu. Kendilerini resmi görevli olarak tanıtan bu kişilere ısrarla kimlik göstermelerini istememe rağmen bana kimlik göstermediler. Eşyalarıma el konulurken ne bir tutanak düzenlediler nede bir belge tebliğ ettiler. Benim çok değerli eşyalarım bulunmaktaydı. El koyma işlemi sırasında bu eşyalarım zarar gördü hatta bazı eşyalarım kayıp oldu. Hukuksal olarak bu yeri kullanmakta olmadığımı bana söylediler. Dayanak olarakta Kat Mülkiyeti Kanunu gerekçe gösterdiler. Bu kişilerin gerekçesi ne olursa olsun, eylemleri Türk Ceza Kanunu’nun  ilgili maddeleri gereğince suç olduğu kanısındayım. Bu kişilerin eylemine uyan yasa maddeleri gereğince cezalandırılmalarını sağlamak amacıyla savcılığa başvuru yapacağım sizce bir sonuç alabilir miyim?

Cevap:

Merhaba, öncelikle sizin eşyalarınıza el koyan kişilerin kim olduğunun tespiti gereklidir. Zira eğer bu kişiler resmi zabıta görevlileri ise ellerinde bu konuda bir karar olması gerekmektedir. Eğer karar veya talimat olmadan bu şekilde bir davranış sergilemişlerse Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur. Eğer bu kişiler resmi zabıta görevlileri değilse bu durumda bu şahısların eylemleri mala zarar verme hatta hırsızlık suçunu oluşturur. Eğer bu kişilerin kim olduklarını biliyorsanız hemen savcılığa suç duyurusunda bulunun. Bu kişilerin kim olduğunu bilmiyorsanız bu kişilerin kimliklerinin tespiti için gerekli delilleri savcılığa bildirin. Örneğin eşgallerini ayrıtınlı şekilde anlatın, eğer araçla geldilerse araç plakasını savcılığa bildirin. Eğer bu kişiler gene tespit edilemezse parmak izi incelemesi dahi isteyebilirsiniz. Ayrıca zarar gören eşyalarınız için mahkeme dava açarak delil tespiti yaptırabilir ve zararınınız ne kadar olduğunu tespit ettirebilirsiniz. Daha sonra bu kişilere bu zararın tahsili için hukuk davası açabilirsiniz. Bu aşamalarda sonuca ulaşabilmek için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm. Zira delil tespiti, maddi manevi tazminat ve ceza davası gibi pek çok konuyla uğraşmanız gerekecek. Avukat tutmanız size süre kazandıracağı gibi hak kayıplarına uğramanızın da önüne geçecektir.

mala zarar verme

 

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.