Soru: Merhabalar, şu an ismini vermek istemediğim bir şirkette bir çalışanımız vardı. Bu kişiyi işe ben aldırdım. İlk başlarda bu kişi çok iyi ve verimli çalışıyordu fakat zamanla verimi düştü ve işi savsaklamaya başladı. Patronumuz onu defalarca kez uyardı ama o kendisini düzeltmedi. Bunun üzerine patronumuz bu kişinin işine son verdi ve bir daha gelmemesini söyledi. Bu şahısta çok sinirlendi  kapıyı çarpıp çıktı ve bir daha işe gelmedi. Bu kişi yaptığı iş gereği tanıtım amacıyla bir şirketimizden aldığı numuneleri de yanında götürmüş. Kendisine defalarca kez ihtar çekmemize ve uyarmamıza rağmen bize geri dönüş yapmadı. Şirketimize ait çok kıymetli numuneler şu an bu şahsın elinde bulunmaktadır. Bu numunelerin o kişiye zimmetlendiğine ilişkin elimizde imzalı belge bulunmaktadır. Şimdi gidip savcılığa suç duyurusunda bulunsak bu kişi ceza alır mı? Bu anlattığım olaylar ışığında emniyeti suistimal suçu oluşur mu ? Lütfen yardımcı olur musunuz.

Cevap:

Merhabalar. Anlattığınız olaylar ışığında emniyeti suistimal suçu oluşmuştur. Zira güvene dayalı olarak verilen numunelerin iade edilmemesi durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 155. maddesinde düzenlenen güveni kötüye kullanma suçu oluşur. Bu madde de ”Başkasına ait olup da, belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi hâlinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.” hükümleri yer almaktadır. Hatta sizin olayınızda suç maddenin ikinci fıkrasında yer alan ve daha fazla cezayı gerektiren bir şekilde işlenmiştir. Zira o kişiye teslim edilen numuneler kendisine bir mesleğin icra edilmesi amacıyla verilmiştir. Bu nedenle bu kişi bir yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıylayargılanacaktır. Bir an evvel savcılığa suç duyurusunda bulunun ve soruşturmanın başlamasını sağlayın.

mala zarar verme

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.