Soru :

Merhabalar arkadaşlar size küçük bir sorum olacak, cevaplarsanız çok sevinirim. Ben bir kişiden borç aldım ve karşılığından senet verdim. Senet üzerinde doldurulması lazım gelen bütün kısımları doldurdum ve imzaladım. Fakat alacaklı şahıs benden aldığı senette yazan nakten ibaresini üzerini çizip malen yazmış ve senedi icraya vermiş. Ancak senet üzerinde yapılan bu değişiklikten benim hiç haberim yok. Ayrıca alacaklı senet üzerinde yaptığı değişikliğin yanına bir de paraf atmış. Bu durumda alacaklı şahsın yaptığı resmi evrakta sahtecilik suçu kapsamına girer mi? Bu ve benzeri durumlarda değişikliğin yapıldığı kısma da imza atması yani değişikliği onaylaması gerekir mi? Bu konularla ilgili bilgisi olan yada elinde Yargıtay kararı olan kimse var mı? Eğer bu anlatılan durum evrakta sahtecilik suçu oluşturuyorsa yarın hemen gidip savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.

Cevap:

Merhaba, öncelikle belirtmek isterim ki bu konuyla ilgili bir çok Yargıtay kararı bulunmaktadır. Bu kararlara internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Borçlu olduğunuz şahsın sizin tarafından imzalanmış ve doldurulmuş senet üzerinde oynama yapma yetkisi bulunmamaktadır. Eğer senet üzerindeki ödeme tarihini boş olarak senedi vermiş iseniz ya da senette ödenmesi gereken tutar kısmına bir şey yazmadıysanız alacaklı şahıs ödeme tarihini ve tutarı kısmını  doldurarak icra takibi yapabilir. Fakat senette yer alan diğer unsurların alacaklı tarafından değiştirilmesi hukuken mümkün değildir. Bu nedenle senet üzerine yapılan değişiklikler senette tahrifat olarak kabul edilecek ve Türk Ceza Kanununda düzenlene resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturacaktır. Zira kambiyo senetleri üzerinde yapılan tahrifat resmi belgede sahtecilik hükümlerine tabidir. Bu sebeple savcılığa giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Eğer senette bir değişiklik yapılacaksa bu borçlunun bilgisi dahilinde olmalıdır. Yapılan değişikliğin yanına borçlu tarafından bir imza daha atılmalıdır. Aksi halde yapılan değişiklik geçerli olmayacaktır. Bu sebeple eğer siz senette yapılan değişikliği kabul etmiyorsanız ve değişikliğin yanında imzanız yoksa yapılan değişiklik geçerli olmayacaktır. Bu konular özel uzmanlık gerektiği için iyi bir avukattan yardım almanızı öneririm.

senette değişiklik

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.