Soru:

Merhabalar, ben ağır ceza mahkemesinde yargılandım ve nitelikli yağma suçundan  on yıl ağır hapis cezası aldım. Aldığımın ceza paraya çevrilmedi, ayrıca hakim hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. Mahkeme kararında katılan tarafın avukatına vekalet ücreti ödemem gerektiği de yer alıyor.
Ben bu on yıllık cezanın ne kadarını yatarım veya en erken ne zaman tahliye olabilirim? Karşı tarafın avukatına hükmedilen vekalet ücretinin ödemek zorunda mıyım? Bu kararı temyiz hakkım var mıdır? Bu kararı temyiz etme hakkım olursa karar Yargıtay’dan ne kadar sürede döner? Yeni çıkan kanunlarda denetimli serbestlik süresi ne kadardır?

Cevap:

Merhaba, almış olduğunuz hapis cezası Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince paraya çevrilemez. Çünkü iki yıl ve daha az süreli hapis cezaları paraya çevrilebilir. Size verilen on yıllık cezayı hakim istese de paraya çeviremez. Bu sebeple temyiz etmenizde herhangi bir sonuç doğurmayacaktır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi içinde verilen cezanın iki yıldan az olması gerekmektedir. Bu sebeple mahkemenin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar vermesi usul ve yasaya uygundur. Ceza davalarında ceza verilmesi durumunda eğer katılan kendisini bir avukat ile temsil ettirmişse bu avukat lehine vekalet ücretine hükmedilmesi gerekmektedir. Bu sebeple mahkeme tarafından avukatlık asgari ücret tarifesine göre vekalet ücretine hükmedilir. Bu vekalet ücretinin ödemeniz gerekmektedir. Eğer ödemezseniz karşı tarafın avukatı mahkeme ilanına dayanarak icra takibi başlatabilir. Bu durumunda mahkeme tarafından hükmedilen vekalet ücretinin yanında icra vekalet ücreti ve icra masraflarını da ödemek zorunda kalırsınız. Fakat ceza hukukundan kaynaklı ilamların icraya konulabilmesi için kesinleşmesi gerekmektedir. Bu sebeple kararı temyiz ederseniz, karar Yargıtay’dan dönüp kesinleşinceye kadar bu avukatlık ücretinin ödemek zorunda değilsiniz.  Mahkemenin vermiş olduğu kararı temyiz etme hakkınız vardır. Kararı 7 gün içerisinde temyiz edebilirsiniz. Bu kararın Yargıtay’dan dönmesi gideceği ceza dairesinin yoğunluğuna göre değişmektedir. Fakat bu süreç ortalama bir yıl kadar sürebilmektedir. İnfaz yasalarına göre aldığınız cezanın üçte ikisini çektikten sonra şartlı tahliyeye hak kazanırsınız. Ayrıca şartlı tahliye süresinin dolmasına bir yıl kala denetimli serbestliğe tabi olursunuz.

şartlı tahliye ve denetimli serbestlik

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.