Soru:

Merhaba, bundan 15 sene önce bir boşanma davam oldu, eşimle karşılıklı anlaştık, ben tazminat, mal, nafaka istemedim. O da çocuğumuzun bende kalmasını kabul etmişti. Normalde çocuğum için iştirak nafakası talebi yapabilirdim ama ben kendisini zor durumda bırakmak istemedim. O dönemde özel bir şirkette çalışıyordum, her şey çok güzeldi, evliliğimin ilk dönemleri de aynen öyleydi, olaylar oldu, tartıştık, anlaşamadık boşandık. Benim gelirim çok iyiydi, çocuğum da küçük olduğundan çok fazla gideri olmuyordu, bende geçimimi kolaylıkla sağlayabiliyordum. Daha sonra okul dönemleri başladı, kıyafetler, yemesi, içmesi okul giderleri derken iş çığırından çıkmaya başladı. Ben de kendi çocuğum için bütün özel zevklerimden kıstım, kendime 2-3 senede bir kıyafet alıyordum, hatta yediğim yemeklerden bile kısmaya başlamıştım, bu şekilde de bir süre devam ettim. Ardından çocuğumun lise dönemi başladı ve asıl kabul o zaman başladı, iyi bir geleceği olsun diye iyi bir okula gönderdim, onun masrafları da arttı, e tabi sınavlara girecek, dershane masrafı, gençlikte arkadaşları ile yemesi falan da artınca artık dayanacak gücüm kalmadı. Ben de eşimden çocuğumuzun bakımı için iştirak nafakası talep etmeye karar verdim. O dönemlerde belirlenen rakam çok komikti, 20 milyon gibi bir tutardı, tabi bu tutar eski Türk Lirası üzerindendi. Şimdi ben bu parayı icra yolu ile alsam ya da eşim bana gönderse bile bir faydası olmaz, nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım talep ediyorum, teşekkürler.

Cevap:

     Merhaba, hayat şartları zor, çocuk okutmak kolay değil, hele bir de iyi yerlere gelsin istiyorsanız daha fazla para harcamanız gerekiyor. Öncelikle o dönemde belirlenen iştirak nafakasının bir önemi yok, siz mahkemeye dava açarak, geçmiş yıllardan bugüne enflasyon oranlarının ve para değerinin hesaplanmasını isteyerek tekrardan iştirak nafakası tutarı düzenlenmesini talep edebilirsiniz. Tabi, alacağınız tutar ne kadar olur kesin bir şey söyleyemem, bu eşinizin ekonomik durumuna da bağlı olarak değişecektir. Siz bir boşanma avukatı ile görüşün ve alabileceğiniz en yüksek nafaka tutarını nasıl alacağınız konusunda size yardım edecektir ve kısa zamanda davanın sonuçlandırılmasını sağlayacaktır, iyi günler.

İştirak-Nafakası-Talebi

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.