Soru:

Merhaba arkadaşlar, eşimle evleneli henüz 5 ay oldu, bir anda sinir krizlere geçirmeye başlayarak düğünde takılan altınları da aldığı gibi evi terk etti. Evi terk etmeden önce yaşadığımızı problemleri kendi aileme ve eşimin ailesine anlatıyorum, beni haklı buluyorlar fakat eşim bu durumu kabullenemediğinden evden ayrıldı. Neyse ayrılmasının akabinde boşanma davası açtı, 20 bin TL maddi manevi tazminat, bin TL gibi bir tutarda yoksulluk nafakası ve tedbir nafakası talep etti. Eşim evden ayrıldıktan sonra dolabımızda günlüğünü buldum, okuduğuma göre evlilik öncesi dönemlerde yaşadığı sıkıntılar nedeni ile psikolojisinin iyi olmadığını yazıyordu, ben de bu durumu mahkemeye sundum, eşimin günlüğünü gizlice almadığım için özel hayatı ihlale girmez diye düşündüm, neticede eşim ve günlük ortadaydı. Boşanma davamızın ilk celsesinde tedbir nafakası ile ilgili bir karar çıkmadı, ileri dönemlerde böyle bir karar çıkarsa geçmiş ayları da ödemek zorunda kalır mıyım? Eşimin ailesinin durumu iyi ve marketleri var, eşimde markette çalışıyor ama sigortalı mı değil mi bilmiyorum, bu durum nafaka ödememi engelleyebilir mi? Bizim evimiz tenha bir alanda olduğu için eşimin bağırışlarını ya da aramızda geçen tartışmaları duyan yok, görmeyen birilerinin şahit gösterilmesi kabul olur mu? Maddi manevi tazminatın kabul edilme ihtimali nedir? Eşimin götürdüğü takılardan benim de hakkım yok mudur? Eve o kadar masraf yaptım, bir kısmını boşandıktan sonra karşı taraftan talep edebilir miyim? Hepinize şimdiden teşekkürler.

Cevap:

     Merhaba, eşler genelde yüksek miktarda nafaka talep ederler fakat genelde ret edilir. Maddi manevi tazminat için sizin eşinize, küfür, hakaret, dayak ve yoğun baskı uygulamanız lazım ki ancak o zaman bu tür bir tazminat ödersiniz. Eşiniz ile yaşamınız ortak, günlükte gizli bir yerde değil, günlüğü okumanızın sizin aleyhinize olacağını düşünmüyorum, hatta psikolojik sorunları olduğunu kanıtlarsanız belki haklı taraf siz olursunuz. Ailesinin durumunun iyi olması sizin davanıza bir artı sağlamaz, eğer ailesinin işlettiği bir mekânda çalıştığını kanıtlarsanız yoksulluk nafakasından bir ihtimal kurtulabilirsiniz ama aileme yardım ediyorum diyerek bunu redde bilir. Tedbir nafakası mahkeme süresince eşe ödenen paradır, 2. Celse de tedbir nafakası onaylanırsa geriye dönük şekilde dava tarihinin başlangıcından bugüne hesaplanır. Eşinizin bağırmalarını kanıtlayabilirseniz daha avantajlı olursunuz ama bu tartışmalara bizzat şahit olmayanların tanıklıkları kabul olmaz. Düğündeki takılar bayanlara aittir, bu yüzden hak iddia etmeniz zor, takıları aldığını kanıtlarsanız belki evinizdeki diğer eşyalarından size daha çok pay düşebilir. Eve yaptığınız masraflar da evlilik döneminde olunca ortak yapılmış sayılır ve eşinizden talep edemezsiniz. Eşinizin iddialarını çürüterek davadan haklı ayrılırsanız maddi manevi tazminat, yoksulluk nafakası ödemek zorunda kalmazsınız. Bence siz iyi bir boşanma avukatı bulun ve daha sağlıklı neticeler alın.

Maddi-Manevi-Tazminat-Yoksulluk-Nafakası-ve-Tedbir-Nafakası

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.