Soru:

Merhaba, bundan iki sene önce bir evlilik yaşadım, eşim Türk ama uzun yıllardır Hollanda’da yaşıyor. Evliliğimiz Türkiye’de yaptık, ikimizin de ailesi burada olduğu için öyle karar almıştık. Benim yabancı dilim iyi olmadığı için eşimle birlikte Hollanda’ya gidemedim, eşimin orada 3 farklı bölgede iş yeri var ve durumu da çok iyidir. Eşim kendi kafasında paranoyakça şeyler kurarak benden ayrılmak istediğini söyledi. Güya ben onu burada aldatıyormuşum, bana güvenmiyormuş, bu kadar uzakken evli kalmak istemiyormuş. Benim eşimden önce bir evlilik daha yaşamıştım, o evlilikten 9 yaşında bir oğlum var, o dönemde çalıştığımdan durumum iyiydi ama şimdiki eşim durumu iyi olunca çalışmamı istemedi ve şu an uzakta olduğu için de maddi destek alamıyorum. Kendi evim yok, ailemden aldığım üç kuruş ile kiramı ödemeye ve karnımızı doyurmaya çalışıyoruz. Biz Türkiye’de evlendik ama eşim bana Hollanda’da boşanma davası açacakmış, böyle bir şey mümkün mü? Eşim boşanma davası açarsa bana attığı iftiraları örnek vererek davada haklı olan taraf olabilir miyim? Eşimden tazminat alabilmem mümkün müdür? Eşimin durumu iyi olduğundan hatırı sayılır bir nafaka talep edebilir miyim? Çocuğum diğer eşimden ama yine de çocuk için de nafaka talep etmek yasal mı? Hollanda’da boşanma davası hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar varsa minnettar olurum.

Cevap:

     Merhaba, Türkiye’de evlilik yaptığınız için Türk Medeni Kanununa göre boşanabilirsiniz. Zaten boşanma davası esnasında eşinizin de Türkiye’de bulunması gerekmektedir. Boşanma davası açıldığı andan itibaren eşinizden tedbir nafakası talep etme hakkınız bulunuyor. Eşinizin size iftira attığını, aldattığını, hakaret ettiğini ya da buna benzer durumlarını kanıtlarsanız davada kusursuz ya da az kusurlu taraf siz olabilirsiniz. Tazminat için eşinizin sizden daha kusurlu olması lazım ama yine de hâkimin takdir yetkisine kalmış bir durumdur. Çocuğunuz için nafaka talep edemezsiniz, çünkü o eski eşinizden ve onun üzerinde babalık hakkı yoktur diye biliyorum. Eşinizin ekonomik durumu iyi ise ve evlilik esnasında bir takım mal varlığı da yaptıysa oradan da hak talep edebilirsiniz. Eşinizin işleri iyi ise tabi ki alacağınız nafaka tutarı da bu oranda artış gösterecektir. Yurt dışı ve yurt içi davalara bakmış uzman bir avukat ile görüşmenizi tavsiye eder, iyi günler dilerim.

Hollanda’da-Boşanma-Davası

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.