Soru:

Selamlar, 14 sene gibi uzun bir evlilik dönemimin son iki yılını neredeyse bir birine yabancı çiftler gibi yaşamaya başladık. Her evlilik gibi her şey çok güzel başlamıştı ama zaman geçtikte soğukluklar başladı, çocuğumuz olduğundan dolayı da son 2 senedir aynı evde ama iki yabancı gibi hayat sürüyoruz. Tabi, bu kadar zaman dayandık ama artık bir evin içinde hiç konuşmadan olmuyor, o yüzden de boşanmaya karar verdik. Yalnız ne hikmetse eşim davayı benim açmamı istiyor, beni kusurlu gösterip nafaka almaya çalışacak diye düşünüyorum. Ben düşük bir ücretle fabrikada çalışıyorum, işimden de memnun değilim ve bir süre sonra ayrılmayı planlıyorum. Ben işimden ayrıldığım takdirde eşim benden nafaka talep edebilir mi? Eşim için ayrı çocuğum için ayrı mı nafaka ödemem gerekiyor? Anlaşmalı olarak boşanma yapmamız nafaka gibi sorunların yaşanmasını önleyebilir mi? Anlaşmalı boşanmadan sonra hemen evlenme şansım olur mu? Eşim sürekli küfür edip bana hakaret ediyordu, bunu da komşularımız duydu, yazılı olarak komşularımdan belge alsam delil olarak kullanabilir miyim? Ses kayıtlarını mahkemede delil olarak sunabilir miyim? Anlaşmalı boşanma için bütün konularda tam anlamı ile anlaşmak mı gerekiyor? Herkese şimdiden teşekkürler, iyi günler.

Cevap:

     Selam, mahkeme sizin gelirleriniz doğrultusunda eşiniz ve çocuğunuz için ayrı ayrı nafaka hükmedebilir. Eğer eşinizin işi varsa ya da başkası ile evlenirse kendisine yoksulluk nafakası ödemek zorunda kalmazsınız. Eşinizin durumu ne kadar iyi olsa da çocuğunuz için nafaka ödemek zorundasınız. Eğer eşiniz nafaka talep etmiyorum derse ancak bu şekilde nafakadan kurtulabilirsiniz, aksi takdirde hâkim nafakaya hükmedecektir. Komşularınızdan yazılı olarak kâğıt almanız bir şey ifade etmez, mutlaka mahkeme günü gelip canlı olarak tanıklık etmeleri gerekmektedir. Ses kayıtlarının delil olması için yasal olması gerekir, gizlice tutulan kayıtlar delil olarak kullanılamazlar. Anlaşmalı boşanmanın mantığı her konuda anlaşmaktadır, çocuğun velayeti kimde olacak, nafaka istiyor mu, istiyorsa ne kadar isteniyor, taşınır ya da taşınmaz malların paylaşımları nasıl olacak, bütün bunları ayrıntılı şekilde belirterek mahkemeye sunmanız gerekiyor. Daha kesin bilgi için lütfen avukatınız ile görüşünüz, iyi günler.

Anlaşmalı-Boşanma-ve-Sonrasında-Yapılması-Gerekenler

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.