Soru:

Merhaba değerli arkadaşlarım, kötü bir evlilik döneminin ardından bir boşanma yaşadım ve süregelen sorunlar hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var. Eşimle 6 sene evli kaldık, iyi kötü günlerimiz oldu, bu evliliğin en güzel yanı da oğlum olmasıydı, oğlum şu an 4 yaşında ve boşanma davası sonucunda mahkeme çocuğumuzun annesinde kalmasına karar verdi. Boşanma konusunda ikimiz de eşit miktarda kusurlu çıktı, bu yüzden tazminat ödemek zorunda kalmadım. Mahkeme eşim için 250 TL yoksulluk nafakası, oğlum için de 250 TL iştirak nafakası kararı verdi. Eşim durumdan memnun değil ki tazminat alamadığından ve nafaka miktarının az olmasına da itiraz ederek dava açtı. Ben şimdi bana hükmedilen bu 500 TL’lik parayı ödeyeyim mi? Yoksa mahkeme kararını bekledikten sonra mı ödemeye başlayayım? Bana düşen bu nafaka tutarını ödemediğim takdirde ne gibi durumlar ile karşılaşabilirim? Ekonomik durumum şu an çok kötü değil, zorlanmıyorum ama ileride işlerim kötü giderse ve maaşımda düşüklük olursa nafaka tutarını düşürmek için ben de dava açabilir miyim? Eşimin yoksulluk nafakası ne kadar zamana kadar devam edecek? Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim, iyi günler.

Cevap:

Merhaba, mahkemenin size hükmettiği nafaka miktarını ödemeniz yararınıza olacaktır. Nafaka miktarına itiraz edilmiş olsa da eski hükmedilen rakamları ödemek ile yükümlüsünüz. Ödemeniz gereken nafaka miktarını eşinize göndermediğiniz takdirde dava açarak sizden icra yolu ile bu miktarı tahsil etme hakkına sahip olacaktır. Bu durumda nafaka tutarından daha fazla bir masraf ile karşılaşabilirsiniz. Eşiniz çalışmaya başladığında ya da evlendiğinde nafakanın iptali söz konusu olacaktır. Çocuğunuz için ödediğiniz nafakanın ise kesilmesi söz konusu değildir, üniversiteye gittiğinde dahi okutmak ile yükümlüsünüz. Tabi, aynı koşullar eşiniz için de geçerlidir, o da aynı şekilde çocuğuna bakmakla yükümlüdür. Ekonomik durumunuz çok kötüye gittiğinde belgelenebilir maaş tutarı ile mahkemeye giderek nafaka tutarlarının yüksek olduğunu belirtirsiniz ve miktarın düşürülmesi için işlemleri başlatırsınız. Konu ile alakalı size en iyi şekilde tavsiyeyi bir boşanma avukatı verebilir, bu yüzden bire bir olarak avukatlar ile konuşmanız sizin yararınıza olacaktır.

Boşanma-Davası-Sonrasında-Ne-Yapılmalı

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.