Soru:

Merhaba arkadaşlar, ben şu an 20 yaşındayım, ailem ben 5 yaşındayken boşanmışlar ve son 10 senedir de babamı görmüyorum. Ailem boşandığında babam benim ve annem için nafaka ödemek zorunda kalmış. Benim bu konulardan haberim yoktu, son 1 senedir evliyim ve üniversiteyi ilk senesinde maddiyattan dolayı bıraktım ve evlendikten sonra tekrar üniversiteye gitmeye başladım. Ben yaşımı doldurduktan sonra babam yalan beyanlar ile birlikte bana verdiği nafakanın iptali için mahkemeye başvurmuş. 18 yaşından küçük olduğum dönemde nafakayı annem aldığı için benim bir bilgim yoktu. Benim okul hayatımın iyi gitmesi için babamın yardım etmesi gerekirken tam aksine verdiği 3 kuruşu da ödememek için dava açmış. Bildiğim kadarı ile durumu çok kötü değil ama sanırım evlat sevgisini de yitirmiş. Babamdan benim tarafıma verilen nafaka evlendiğim için son bulur mu? Zaten bulmasa da kendisinden hiçbir para talebim olmadı ve dediğim gibi de 10 yıldır babamı görmedim. Benim nafakamı kesmek için dava açtığında yüzünü görmemek için davaya bile katılmadım. Bana manevi ya da maddi desteğine şahit olmadım. Madem babam beni sevmiyor, babaya ret davası mümkün mü? Eğer mümkün değilse adımı ve soyadımı değiştirmem mümkün mü? Eğer bu mümkünse ne yapmam gerekiyor?

Cevap:

      Merhaba, Türk Medeni Kanununa göre annenize ya da babanıza ret davası açmanız mümkün değildir. Nafaka, evlendiğiniz dönemden itibaren kesilir, ya da çalışmaya başlarsanız 18 yaşınızı geçtiyseniz yine nafakanız kesilebilir. Adınızın ya da soyadınızın değişmesi için mahkemeye geçerli bir sebep sunmanız gerekiyor. İsminiz ya da soy isminiz çok kötü bir anlam taşıyorsa veya çevrede alay edilecek türden bir isim ise dilekçe vererek değiştirmeniz mümkün olabilmektedir. Ayrıca üniversite harçlarınız ve harcamalarınız için devlet burslarına ya da özel burslara başvurabilirsiniz. Aileniz ile beraber yaşamıyorsunuz ve eşinizin de durumu çok iyi değilse mutlaka size burs verilecektir. Ekonomik durumunuzun iyi olmadığından bahsettiniz ama isterseniz konuyu uzman bir boşanma avukatı ile görüşün, o sizi doğru şekilde yönlendirecektir ve problemleriniz daha kısa sürede çözülecektir.

babaya-ret-davası-mümkün-mü

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.