Soru:

Merhaba, eşimle artık anlaşamayacağımız konusunda fikir birliğine vardık ve anlaşmalı boşanma gerçekleştirdik. 5 yaşında bir kızımız var, ben kamuda memur olarak görev yapıyorum, eşim de özel sektörde çalışıyor. Kızımızın yaşı küçük olduğu için onun annesinde kalmasında bir sorun görmedim ki mahkeme de eşimin ekonomik durumu iyi olduğu için, kızımızın da yaşı küçük olduğu için muhtemelen velayeti eşime verecekti. Çocuğumuz için 250 TL iştirak nafakası ödeyecektim fakat eşim farklı şekilde belirtmiş ve ben de 350 TL ödüyorum. Eşim çalıştığı için yoksulluk nafakası talep etmemişti, bir süre sonra işinden ayrıldığı için benden de kendisi için yoksulluk nafakası talep etti. Şu an eşime de nafaka ödüyorum, duyduğum kadarı ile tekrardan çalışmaya başlamış. Çocuğum için ödediğim iştirak nafakasının miktarının düşürülmesini talep edebilir miyim? Eşim için verdiğim yoksulluk nafaka iptali için ne yapmam gerekiyor? Hepinize şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

     Merhaba, eşiniz için ödemiş olduğunuz yoksulluk nafakasının iptali için dava açmalısınız, tabi bu davayı açarken eşinizin mutlaka yoksulluktan kurtulduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Eğer eşiniz iyi miktarda maaş alıyorsa ve yoksulluk çekmiyorsa mahkeme bu nafaka iptalini kısa sürede gerçekleştirecektir. Ayrıca eşiniz çalışmıyorsa ve başka biri ile evlendiyse de yoksulluk nafakasının iptalini talep edebilirsiniz. Eşiniz sizde nafaka alabilmek için başka birisi ile resmi yollardan değil de sadece imam nikahı ile evlendiyse ve bu durumu kanıtlayabilirseniz nafaka iptalinin yine gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Eşinizin durumu ne kadar iyi olursa olsun iştirak nafakası eşlerin çocuklarının masraflarını ortak karşılamayı gerektirir. Siz mahkemeye gelir durumunuzun çok iyi olmadığını belirterek iştirak nafaka miktarının düşürülmesi talebini mahkemeye iletmelisiniz. Tabi, bu durumu mahkemeye iletirken mutlaka maaş bordrolarınızı, ödemelerinizi de mahkemeye sunun, böylece hakimin sizin lehine karar verme ihtimali daha fazla olabilir. Burada bahsettiğimiz konular sizi bilgilendirmek amaçlıdır, siz durumu daha ayrıntılı öğrenebilmek ve sorununuzu daha kısa sürede çözebilmek için konusunda uzman bir avukat ile irtibata geçmelisiniz. Nafaka iptali ya da miktarının düşürülmesi talebiniz umarım istediğiniz şekilde sonuçlanır, iyi çalışmalar dilerim.

Nafaka-İptali-Ya-Da-Miktarın-Düşürülmesi-Talebi

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.