Soru:

      Merhaba, bundan bir süre önce hamile bir bayan ile tanıştık, bu baya 5 aylık hamileydi ve doğacak çocuğuna bakacak gücü olmadığı için evlatlık olarak vermek istiyordu. Bu süreç içerisinde çocuğun normal ve sağlıklı olarak doğması için bayanı sıklıkla doktor kontrollerine götürdük, ne kadar masrafı varsa tarafımızca karşılandı. 4 aylık süre sonun bir kız çocuğu dünyaya geldi ve biz ilk günden itibaren bakımını üstlenmeye başladık. 1.5 ay içerisinde mahkeme kararı ve annesinin de razı olduğuna dair yazılı ve sözlü ibrazı ile çocuğun bakımını 1 yıl süre ile tamamladık. Aile ortamımız, maaşımız, durumumuz her şey bir çocuğa bakabilmek için uygun olduğuna karar verildi. Nedenini anlamadık ama çocuğun biyolojik annesi davaya 15 gün kala çocuğu evlat edinme için vermeyeceğini söyledi. Bayan hiçbir yerde çalışmıyor ve babalarından kalan emekli maaşını annesi ile beraber alıyor, yani aldıkları paranın çocuğa bakabilmeleri için yeteceğini zannetmiyorum. Bu durumda kızın velayeti ne olur? Biyolojik annesi tekrar istediği için ekonomik durumu çok iyi olmasa da onun lehine karar verilebilir mi? Biz evlat edineceğiz diye birçok masraf yaptık, bu masrafları temin edebilmek için maddi ve manevi tazminat davası açabilir miyiz?

Cevap:

      Eğer anne çocuğun evlat edinilmesine razı gelmez ise ve karar kesinlik kazanmamışsa dava aleyhinize sonuçlanabilir, yani sizin ekonomik durumunuzun iyi olması, karşı tarafın durumun iyi olmaması çocuğu evlat edinme hakkını kazandırmaz. Annenin ekonomik durumunun çok kötü olduğuna karar verilirse çocuk ne yazık ki size değil, sosyal hizmetler kurumuna verilmesine karar verilebilir. Yaptığınız masraflardan dolayı maddi tazminat davası açabileceğiniz gibi kendinizi bu duruma çok hazırladığınızı ve psikolojinizin çok bozulduğunu doktor raporları ile de kanıtlayarak manevi tazminat davası da açabilirsiniz. Zaten bahsi geçen iki konu da ortak olduğu için iki davayı aynı anda açabilmeniz mümkün olur. Benim size tavsiyem, buna benzer davalarda yer almış, tecrübeli, konusunda uzman bir avukat ile irtibat kurun ve davaya avukat ile katılın. Sizin bilmediğiniz pek çok şey konusunda bilgisi olduğu için davanın hızlı ve tarafınızca olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir.

evlat-edinme

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.