Soru:

Merhaba, ben 4 senelik bir evlilikten sonra çeşitli nedenlerden dolayı boşanma kararı aldım. 3 yaşında bir kızımız var, kızım için uzun bir süre birlikte yaşamaya devam ettim ama artık daha fazla anlaşamayacağımızı anladık. Mutsuz bir hayat yaşamaktansa ayrılmamızın daha iyi olduğuna karar verdik, neticede mutsuz bir ailede yetişecek çocuk da mutsuz ve psikolojisi bozuk olacaktır diye düşündük. Eğer bu aşamada eşim ile boşanma kararı alırsam benden neler talep edebilir? Eşim ile oturup anlaşırsam yine de boşanma davası için avukat tutmam gerekir mi? Kanunlarda sürekli değişimler oluyor ve yeni kanuna göre boşanma hakkında bilgisi olan varmı ? Bu boşanma davası hakkında sorular için yardım edebilecek arkadaşlar varsa minnettar olur, teşekkürler.

Cevap:

     Eşinizin sizden talep edecekleri şeyler bellidir, edinilmiş mallara ortaklık hakkı bulunmaktadır. Bu edinilen mallar, ev, dükkan, arsa, tarla, bahçe, araba ve bunun gibi yüzlerce eşyadan oluşabilmektedir. Ayrıca evlilik boyunca biriktirdiğiniz nakitlerde payı varsa onları da eşit miktarda alma şansına sahip olacaktır. Eğer ekonomik durumunuz birbirinize yakınsa ya da eşinizin durumu sizin durumunuzdan iyi ise sizden nafaka talep edemez, etse dahi mahkeme bunu ret edecektir. Yalnız çocuğunuz için vereceğiniz nafaka konusunda iptal kararı çıkmaz, zaten çocuğunuz küçük olduğu için velayeti anneye verilir ve kızınız için oluşacak masrafların karşılanması için belirli bir tutar ödersiniz. Bu belirlenecek tutar sizi zor durumda bırakmayacak oranda belirlenir. Anlaşmalı olarak boşanmayı düşünüyorsanız öncelikle her konuda anlaşmayı karşılıklı olarak onaylamalısınız. Mal varlıklarının paylaşımı, nafaka tutarları, çocuğunuzun velayeti ve birçok konuda anlaşma yapmanız esastır. Anlaşmalı boşanmalar çoğunlukla tek davada biterler, uzun sürme ihtimali çok azdır. İlerde çocuğunuzun velayetini almak istiyorsanız da eşinizin çocuğa iyi bakmadığını, kötü örnek olduğunu, her ihtiyacını karşılayamadığını ve görevlerini yerine getirmediğini kanıtlarsanız mahkeme kararı bozar ve çocuğun velayetini size verebilir. Anlaşmalı boşanmalarda avukat tutma zorunluluğunuz yoktur fakat işlerin daha kolay yürümesi ve yapacağınız anlaşmalı boşanmada hata payını ortadan kaldırmak için iyi bir avukat ile mahkemeye katılmak size her zaman avantaj sağlayacaktır.

yeni-kanuna-göre-boşanma

Ankara Avukatları

Çekişmeli boşanma davası içinde anlaşmalı boşanma davası içinde, ya da bilişim suçları ile ilgili bir davada avukat tutmak sizin lehinize olacaktır. Özellikle çekişmeli boşanma davaları çok yıpratıcı olabilir. Ve bu süreçte hukuki işlemleri bir avukatın yürütmesi sizin için oldukça olumlu olacaktır. Ankarada işinde çok iyi,uzman bir sürü boşanma,ceza,icra,bilişim,anlaşmalı boşanma veya tanıma tenfiz avukatı bulabilirsiniz.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="DESC"]

Ankarada İyi Boşanma Avukatı Arıyorum

, Bulduğum Avukatın İyi Olduğunu Nasıl Anlarım? Boşanma davaları ve özellikle çekişmeli boşanma davaları kesinlike tecrübe ve deneyim gerektirir. Deneyimli bir avukat, boşanma davasında karşı tarafın ne tür argümanlarla karşınıza çıkacağını bilir ve bu yüzden de hazırlıklıdır. Ayrıca iyi bir boşanma avukatı, davanız boyunca psikolojik olarak da yanınızda olacaktır. Boşanma davaları,nafaka,velayet,çocukların durumu gibi durumlar içerebildiği için çoğunlukla yıpratıcı olabilmektedir.
[display-posts posts_per_page="20" display-posts order="ASC"]

Ankarada En İyi Avukatı Bulmak

Boşanma,anlaşmalı boşanma,ceza,bilişim ve icra avukatlığı uzmanlık isteyen avukatlık dallarıdır. Eğer Ankarada boşanma,bilişim ya da anlaşmalı boşanma avukatı gibi bir avukata ihtiyacınız varsa en iyi avukatı bulmanız sizin yararınıza olacaktır. Deneyimli ve işinde iyi bir avukat Ankaradaki davanızda size zaman kazandırmakla kalmayacak aynı zamanda davanız sürecinde psikolojik olarak da yanınızda olacaktır.